Úspěšný 43. ročník Olympiády v českém jazyce – 2016/17 školní a obvodní kolo

V měsíci listopadu proběhlo školní kolo uvedené soutěže, kterou nám zaslali organizátoři z DDM v Praze Jižním Městě. Zadání vytvořil Národní institut pro další vzdělávání MŠMT, v naší věkové kategorii mohli soutěžit nejen žáci 8. a 9. ročníků, ale i studenti víceletých gymnázií.
Práce se dělila na dvě části; základem první části byla cvičení, jejichž společným jmenovatelem bylo slovo PÁD. Žáci vymýšleli synonyma do zadaných vět, frazeologismy, složená slova, poznávali mnohoznačnost, rozdíl mezi grafémy a fonémy. Největším oříškem bylo právě poznat, na co se mě ptají a jaký pohled mám tedy uplatnit.
Druhá část byla tradičně slohová. Téma práce souviselo s první částí. „Moje vzlety a pády.“ Slohový útvar mohl být libovolný.)
Z  18 soutěžících vybojovaly prvenství a mohly nás tak zastupovat  2. února v obvodním kole Aiko Šotola z 9.A a Markéta Pažoutová z 9.B.
A jak naše děvčata nakonec obstála v těžké konkurenci 32 soutěžících žáků a studentů základních škol a víceletých gymnázií? Posuďte sami.

Pořadí Jméno a příjmení Počet bodů Škola
1. Aiko Šotola 23 ZŠ Ohradní
2. Marek Pavlica 22 G. Na Vítězné Pláni
3. Martin Panýrek 21 ZŠ Meterologická
4. – 5. Theodor Draksi 20 ZŠ Kavčí Hory
4. 5. Magdaléna Havlíčková 20 G. E. Krásnohorské
6.-10. Zdislava Hobzová 19 ZŠ Jižní
6.-10. Tereza Dohnalová 19 ZŠ Jeremenkova
6.-10. Václav Schmid 19 ZŠ Bítovská
6.-10. Adam Vaněček 19 ZŠ Kavčí Hory
6.-10. Markéta Pažoutová 19 ZŠ Ohradní

Osobně tak Aiko navázala na svůj loňský úspěch, kdy byla v obvodním kole třetí, předloni se naše –  teď už bývalá žákyně – Lucka Rejholcová umístila na čtvrté pozici.
Aiko i Markétě blahopřejeme ke skvělým výsledkům a děkujeme za úspěšnou reprezentaci naší školy. Ať se Aiko zadaří v krajské soutěži počátkem dubna a doufejme, že pro mladší žáky se dívky staly nejen příkladem, ale i inspirací.

Bližší informace se dozvíte z nástěnky ČJ na B2